• open panel


Gestaltterapi – individ, par och grupp
Titel Författare År O/T
A Phenomenological Study of the Impact of Shaming on the Self Developmental Process in Gestalt Therapy Training. Bjørg Tofte 2001
T
Att bli styvmamma, balansgång i ett minerat fält. Malin Norrvi
malin@malinnorrvi.se
2009
T
Att inte minnas. Bengt Hansson
gestaltterapi.peter@hotmail.com
2004
T
Berättelser om gestaltterapeutisk parterapi, Vad får ett par att komma till parterapi och vad hjälper i parterapi. Jens Mebius
jens@humanprocess.se
2009
T
Du blir aldrig färdig och det är som det ska – en studie om vuxnas identitet. Maria Delmar
maria@vikhogutv.se
2004
T
Effektvärdering av gestaltterapi i grupp. En pilotstudie för utvärdering av genomgången grundkurs med avseende på hälsa, livskvalitet och depression.
.
Ingrid Karhu
ingrid@nomena.se
2007
T
Fältets påverkan och narcissistiskt beteende. Hur reflekterar verksamma gestaltterapeuter? UllaCarin Andersson
ullac.andersson@gmail.com
2011
T
Gestalt Approaches to Psychotic Thinking in Individual Therapy. Sidse Arnfred 2009
T
Gestaltterapi vid borderlineproblematik eller Paradoxal gestaltterapi. Katarina Eriksson Fagerberg
katarina.ef@gmail.com
2009
T
Glasväggen – En studie av gestaltterapi med par där ena parten har en livshotande sjukdom. Kristina Elgenstierna (Lindberg)
info@gestaltstudion.se
2005
T
Hur kan jag få in naturen på ett naturligt sätt i mitt arbete och hur meningsfullt är detta i rehabiliteringen? Renske Renkema
info@vadare.se
2011
T
Hur kan jag som gestaltterapeut beskriva och förklara mitt arbetssätt med drömmar? Susanne Thrane
s.thrane@telia.com
2001
T
Kroppen etterlyses! En eksplorativ undersokelse av hvordan gestaltterapeuter anvender kroppen i terapirommet. Grethe Rönning
grethe@ga-terapi.no
2006
T
”Moments of Meeting”- vilken roll spelar de i vad klienter i gestaltterapigrupper upplever som särskilt helande/utvecklande? Mikael Curman 2001
T
The Practice of self-disclosure in Gestalt therapy. Mats Hilte
mats.hilte@soch.lu.se
2010
T
Touch or no Touch – An interpretative phenomenological analysis of gestalt therapists and their experiences with physical touch in the therapeutical session. Torben Pedersen
torbenp1@gmail.com
2010
T
Upplevelsen av variationer i egen energinivå. Anders Eriksson
erland.hb@swipnet.se
2001
T
Vad händer i kroppen på en gestaltterapeut i mötet med klienter och hur använder terapeuten det som händer? Eva MacArthur
e.macarthur@telia.com
2006
T
Vilken betydelse har autentiska möten i psykoterapi och hur kan de identifieras? Åsa Forssén
asaforssen@hotmail.com
2005
T
               Gestaltakademin i Skandinavien | Duvnäsgatan 14 | 116 34 Stockholm | 08 - 10 81 71 | info@gestaltakademin.se | © Gestaltakademin 2012